Asetus lähempiä määräyksiä sotatuomioistuimista ja oikeudenkäynnistä niissä annetun lain soveltamisesta sisältävän asetuksen muuttamisesta (1945)
Ulkoasu
Suomen asetuskokoelma 273/1945.
Oikeusministerin esityksestä lisätään lähempiä määräyksiä sotatuomioistuimista ja oikeudenkäynnistä niissä annetun lain soveltamisesta sisältävään, 30 päivänä huhtikuuta 1920 annettuun asetukseen näin kuuluva 15a §:
Jos rangaistusluettelo on tuhoutunut ennen kuin ote siitä on lähetetty täytäntöönpanoa varten, tai jos sellainen ote on joutunut hukkaan eikä uutta otetta luettelon tuhoutumisen vuoksi ole saatavissa, voidaan täytäntöönpanoasiakirjana käyttää rikosrekisteri-ilmoitusta, joka siihen tehdyn merkinnän mukaan on viranomaisen pyynnöstä annettu täytäntöönpanoa varten.
- Helsingissä 23 päivänä maaliskuuta 1945.
Oikeusministeri Urho Kekkonen.